Często rodzice są w przekonaniu, iż moją podejmować wszystkie decyzje za dzieci. Niestety, jest to błąd.
Aby zdecydować czy nasze dziecko nabędzie czy odrzuci spadek, musisz mieć zgodę sądu. Przygotuję wnioski do sądu wraz z szczegółowym uzasadnieniem Twojej woli.
Dopiero po uzyskaniu zgody sądu będziesz mógł złożyć oświadczenie, a Twoja wola będzie skuteczna i wywrze skutki majątkowe na rzecz Twojego dziecka.
Oznacza to, że Spadkodawca wyraził swoją wolę w formie aktu notarialnego lub pisemnie. Dzięki temu możesz nabyć znaczną część spadku lub być z dziedziczenia wykluczony.
Nie zawsze testament chroni Cię przed wypłatą zachowku czy długami.
Na wniosek spadkobiercy lub osoby uprawnionej do zachowku Sąd wyda postanowienie o nabyciu spadku. Dopiero wtedy można podejmować dalsze kroki, aby rozporządzać udziałem.
Również wtedy wierzyciele Spadkodawcy mogą zacząć się z Tobą kontaktować. Nie należy unikać odpowiedzialności, lecz podjąć rozmowy. Negocjacje możesz przeprowadzić przy razem ze mną- będąc moim klientem zadbam o Twój interes finansowy
Od dnia śmierci Spadkodawcy masz 6 miesięcy na podjęcie decyzji czy chcesz nabyć spadek. Jeśli nie złożysz oświadczenia w tym zakresie -nabędziesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Ustawodawca określił jaki udział w majątku lub długach Ci się należy. Jego wysokość ustalana jest na podstawie ilości spadkobierców.
WAŻNE!
W tego rodzaju sprawach liczy się czas. Jego upływ może wywołać negatywne skutki dla osoby Ci bliskiej.
Jeśli nabyłeś spadek, a następnie okazało się, że są to wyłącznie długi, to możesz podjąć procedurę, która zmieni poprzednią decyzję i uwolni Cię od odpowiedzialności.
Odrzucając spadek za siebie, nie robisz tego w imieniu dziecka. Aby odrzucić spadek w imieniu małoletniego należy podjąć dalszą procedurę (czytaj niżej).
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave
Projekt i wykonanie: Smart Pixel
Napisz
Zadzwoń
Autorka pracy doktorskiej pt. „Instytucja upadłości konsumenckiej w Polsce w świetle teorii racjonalności prawa” oraz licznych tekstów publikowanych w prasie i książkach prawniczych.